Veri Tabanı Yönetimi

Veritabanı yönetimi; mevcut verilerin güvenli, hızlı, basitçe erişebilir bir şekilde muhafaza edilmesi ve yönetilmesidir. Kolay erişim ve paylaşım yapmak adına veri yönetimine oldukça fazla ihtiyaç vardır. Belirli bir verinin odak noktasını bulmak ve bunu teker teker çalışanlarla paylaşmak gibi oldukça zahmetli işleri, veritabanı idaresiyle otomatik bir şekilde halledebilirsiniz.

Üretkenliğinizin artması noktasında büyük bir kolaylık sağlayan veritabanı yönetimi, iş yükünüzü azaltırken hızınızı da arttırır. Sadece yetkili kullanıcılara erişim izni verebilmenize ve veri paylaşımını sadece bu kişiler üzerinden yapabilmenize imkan tanır. Bu durum, iş güvenliği riskini ortadan kaldırırken veri hırsızlığı gibi suçların da önüne geçer.

Veri Tabanı Yönetimi Sistemi

Verilerin saklanması, kullanılması ve yönetilmesiyle ilgili işlemler, veri tabanı idaresinin alanına girer. Bu işlemlerin daha konforlu ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi için bir sisteme ihtiyaç vardır. Veri tabanı yönetim hizmetleri ve sistemleri burada devreye girer. Sistemle birlikte verilerin güvenliği artar, iş yükü azalarak performans yükselir.

Erişebilirlik daha basite indirgenirken farklı uygulamalar da birbiri adına takip edilir. Veritabanı tasarımı, veri girişi- çıkışı, geri yüklenmesi, yedeklenmesi, izlenilmesi gibi işlemler, yönetim sisteminin içerisinde bulunur. Mevcut olan tüm işlemler; verilerin nasıl saklanılacağını, kimlere açılacağını ve ne şekilde detaylandırılacağını belirler.

Veri Tabanı Yönetiminin Kullanıldığı Yerler

Veritabanı yönetimi, pek çok farklı alanda ve sektörde kullanılır. Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan veri tabanı idaresi; ilgili işletmelerin veri güvenliğini üst seviyeye taşır. Tehdit yazılımların önüne geçip yetkilendirme yapabilmesi açısından departmanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Muhasebe, satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri gibi departmanlarda veri gizliliğini korumak adına yönetim şekilleri belirlenir.

Finans, eğitim, sağlık ve e-ticaret sektöründe de veritabanı çözümleri arasından seçim yapılır. En ideal yönetim modeli belirlenirken veri depolama ve toplamaya ayrıca önem verilir. Gerekli kontroller veya bakım işlemleri dönem dönem yapılır. Firmaların verimliliğini arttırmak, iş yükünü azaltmak ve olası tehditleri engellemek noktasında veritabanı yönetimi sistemi oldukça mühimdir.

Veri Tabanı Yönetimi Çözümlerimiz

Veri tabanı idaresi sistemi, işletmelerin ya da kurumların veri güvenliğini korumak, belli kurallar etrafında yetkilendirmek için tercih edilir. Bunun içinde bazı veri idaresi yöntemleri yer alır. Bizler, müşterilerimiz için bu yöntemler arasından en ideal olanı seçerek sistem üzerinden uyguluyor ve PSA teknolojisi güvencesini sağlıyoruz.

Hiyerarşik Veritabanı Yönetimi

Veritabanı yönetimi yani “VYTS” farklı modeller üzerinden ilerleyebilir. Bunlardan bir tanesi hiyerarşik veritabanıdır. Hiyerarşik yönetimde veritabanı mimari tasarımı ağaç benzeri bir yapıdadır. Verilerin depolanması, yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarı olacak şekildedir. Bilgiler, bir ağaç yapısı gibi saklanır. En eski ve güvenceli modellerin başında gelir.

Ağ Veritabanı Yönetimi

Ağ veritabanı sistemi, birbirleriyle ilişkili veri noktalarını ağ veri tabanına toplayıp yöneten bir yazılımdır. Hızlı ve erişimi oldukça pratik olan bu sistem, hiyerarşik veritabanı modelinin açıklarını kapatmak için dizayn edilmiştir. Karmaşık veri tabanı yapılarının oluşturulması ve yönetilmesi ağ sistemiyle çok daha basittir.

İlişkisel Veritabanı Yönetimi

İlişkisel veritabanı yönetimi modelinde ilgili noktalar zaman, mantık ya da veri olabilir. Bu noktalar çeşitli şekillerde kategorilere ayrılıp yönetilebilir. Birebir, birden çoğa, çoktan bire gibi çeşitli veri noktası modellerinde kullanılabilir. Çalışanlar ihtiyaç duydukları bilgilere ilişkisel veri tabanı modeli vasıtasıyla pratik bir şekilde başvurabilir.

Büyük miktarda veri depolamaya da izin veren bu modelde veriler tablo halinde tutulur. Bu tasarımda; satırda bilgiler, sütunda ise bilgi alanları yazılıdır.

Nesneye Dayalı Veritabanı Yönetimi

Veritabanı çözümleri içerisinde yer alan nesneye dayalı modelde; veri toplulukları bir nesne üzerinde sistemde bulunur. Birden fazla veri noktası, tek bir birime veya nesneye entegre edilir. Bu durum çalışanların ilgili veri topluluklarına daha pratik bir şekilde erişebilmesine olanak tanır. Programlama veya yazılım geliştirme daha hızlı bir şekilde hallolur. Nesneler, gerçek dünya senaryoları arasında doğru bir ilişkiyle hareket eder ve amaçlar kaybedilmez. Resimler, grafikler, sütunlar ve metinler gibi farklı görsel öğeler sistem bünyesinde barınır.

PSA Veri Yönetimi Yaklaşımı

PSA Teknoloji çözümlerimizle birlikte işletmeler için veri tabanı kurulumu, hem yazılımsal hem de donanımsal olarak bütün halinde kurulur. Donanım olarak sabit diskler gibi teknolojik cihazlar tercih edilir ve veriler kaydedilir. Tüm veriler, bu cihazlarda muhafaza edilir.

Yazılımsa sabit diskler arasında dolaşabilme, tercih yapabilme ve belli bir düzlemde işlemlerin yürütülmesine imkan tanır. İhtiyaca göre veri tabanı değişebilir ya da güncellenebilir. Bu işlemler, yazılım ile tamamlanır. PSA Teknoloji hizmetleri kapsamında; kullanıcı, meta ve uygulama verilerini başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Veritabanı Danışmanlığı

PSA hizmetleri kapsamında veritabanı yönetimi ile beraber bir danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. İzleme, yönetme, bakım ve sorun giderme gibi işlemler, danışmanlık hizmetiyle beraber verilir. Çeşitli kritik sorunlar çözülürken işletmenizi risk altında bırakan yazılımsal sorunların önüne geçersiniz.

Karmaşık iş sorunlarının çözümünde alacağınız veri tabanı idaresi hizmeti, veritabanı danışmanlığı olarak anılır. PSA Teknoloji ekibimizle, bu alanda yaşamış olduğunuz tüm problemleri, kısa süre içerisinde çözebilirsiniz.

Referanslarımız

Referans, iş kalitesini ve güvenliğini gösteren en somut unsurdur. PSA Teknoloji ekibimizin başarısının göstergesi, sayısız referansında saklıdır. Bu referanslardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • FUJIFILM
  • Elanco
  • Demirören
  • Kamara
  • Kone
  • Baker Hughes
  • Obro
  • Mattel
  • Hitachi Energy
  • Omsan Logistick

 

Tüm referanslarımız ve daha fazlası, piyasanın önde gelen isimleridir. Yeni ve yaratıcı çözümler sunmak adına birlikte çalıştığımız iş ortaklarımız; hizmet kalitemizi bir üst seviyeye taşımaktadır. Sizler de PSA Teknoloji ekibimizle iletişime geçerek veritabanı yönetimi alanında hizmet ve danışmanlık alabilir, iş sürecinizi daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.