SAN Depolama ve Yedekleme Çözümleri

Depolanan verilerin doğru yöntemlerle, güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi ve yedeklenmesi büyük önem taşır. Aksi takdirde işletmelerde, veri kaybından kaynaklı birçok sorunun ortaya çıkma riski vardır. San depolama hizmeti, bu riski ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir çözüm modelidir.

PSA Teknoloji bünyesinde yer alan san depolama ve yedekleme çözümleri sayesinde verilerinizi güvenle saklayıp yönetmeniz mümkündür. Sistem kurtarma, anlık geri yükleme, kademeli yedekleme ve server’dan bağımsız muhafaza etme seçeneklerinin tamamı, bu çözüm modelinde mevcuttur.

SAN Depolama ve Yedekleme Çözümleri

İnternetin yaygınlaşmasıyla depolama ve yedekleme ihtiyacı giderek artmıştır. Veri depolama ve yedekleme çözümleri; toplanan bu verilerin yeni nesil bilişim altyapı modelleri içerisinde muhafaza edilmesi açısından oldukça avantajlıdır. Dijital veriler, san depolama sayesinde güvenle korunur ve kaybolma riski tamamıyla ortadan kaldırılır. İşletme sahipleri ve personeller, ihtiyaç duydukları bilgi ve evraklara istedikleri her dönem ulaşma şansına sahiptir.

San depolama alan oluşturma aşamasında sunucularla irtibat, SCSI protokolleri ile sağlanır. Eğer ihtiyaç duyulursa bakır kablo veya fiber internet aracılığıyla iletişim; FC, FCOE, iSCSI protokolleri ile kurulur. Ancak bu türdeki bir altyapının maliyeti NAS ve DAS’a nazaran son derece yüksektir. Sunduğumuz başlıca yedekleme ve depolamayı kapsayan san depolama çözümleri aşağıdaki gibidir:

 • Masaüstü ve mobil aygıtların senkronize edilmesi ve yedekleme işlemleri
 • Lokal veya geniş banttaki network üzerinden merkezi yedekleme
 • SAN/NAS üzerinde yedekleme yapmak
 • Serverdan bağımsız olarak muhafaza işlemi
 • Eş zamanlı bir biçimde uygulamaların yedeğinin alınması
 • Disk staging olarak da geçen kademeli yedekleme
 • Sistemin kurtarılması ve anlık geri yükleme

Veri depolama alan ağları olarak da bilinen san depolama yönteminin kullanım alanları gün geçtikçe daha da artmaktadır. San depolama çözümleri sayesinde tek bir sistem üstünde kuruma ait tüm veriler bir araya getirilerek veri güvenliği güvence altına alınmaktadır.

SAN (Storage Area Network) Nedir?

SAN kelimesi İngilizce “Storage Area Networks” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı “Depo Alanı Ağları” olarak bilinir ve kısaca san depolama olarak adlandırılır. San depolama hizmeti ise sunucu ve depolama birimleri arasında süratle ve bir o kadar da emniyetli bir irtibat imkanı sunan kişiselleştirilmiş bir ağ çeşididir. San uygulamasında bir depolama birimi tek bir sunucuya tabi olmayıp aksine diğer depolama üniteleriyle ortak hareket eder ve bu sayede sunucuları birbirine bağlamış olur.

San depolama günümüzde birçok farklı endüstride sürdürülebilirliği sağlama konusunda önemli rol oynar. Sağlık, finans, e-ticaret, telekomünikasyon, medya ve hatta eğitim sektörleri buna örnek olarak verilebilir. San depolama hizmeti, büyük datayı değerlendiren bir ağ teknolojisidir. Bununla birlikte işletmelerde performansı ve verimi yükseltir, bilişim tarafında da güvenlik sağlar.

PSA Teknoloji San Depolama Çözümlerimiz

PSA Teknoloji ekibimizle, san depolama çözümleri için her zaman iletişime geçebilirsiniz. Yılların verdiği tecrübeyi sahaya yansıtan firmamız, alanında önde gelen ürün sağlayıcılarıyla işbirliği yapar. Fiyat ve verim kıstası ön planda tutularak sunucu seçenekleri müşteriye sunulur. Bunun yanı sıra yedekleme ve san depolama çözümleri firmanın dijital ortamdaki etkinliğine göre düzenlenir. Ayrıca danışmanlık, hizmetler hakkında bilgiler ve özel teklifler hakkında detaylar da sitemizde yer almaktadır.

Sistem entegrasyonundan sorumlu olan PSA Teknoloji, dikkatli bir ölçeklendirme çalışması yaparak modernize esnasındaki tüm ek giderleri önden hesaplar ve toplam maliyetin artmasının da önüne geçer. PSA Teknoloji’yle işbirliği yapan firmalar kusursuz ve cazip çözümleri tam da planlandığı gibi elde eder. İşletmeniz için etkili ve güvenilir çözümler, ekibimiz tarafından profesyonel bir şekilde sunulur. Sizler de alanında uzman satış ve müşteri destek ekibimizle irtibat kurarak modernizasyon için ilk adımı atabilirsiniz.

San Depolama ve Yedekleme Avantajları

San depolama, her geçen yıl firmaların planlamalarında daha da geniş yer edinen depolama ihtiyacına yeni nesil bir çözüm sunar. Çevrim içi olma süresini kısıtlamadan uyum sağlaması san depolama sistemini ön plana çıkarmıştır. Bunun yanı sıra depolama ve sunucu birimleri arasında doğrudan kurulan köprüyle, verim ve performans zirveye ulaşır.

San depolamanın, kurumsal bir çatı altında çözüm sunduğu üç temel ihtiyaç aşağıdaki gibidir:

 • LAN bant genişliğini iyileştirerek performansı artırmak
 • Veri kurtarma, yedekleme ve daha da yüksek verimli iletişim kurmaya yardımcı olmak
 • San depolama alan oluşturma sayesinde işletme ve sistem kurulum giderlerinin kısılması

 

Bu optimist özelliklerin yanı sıra yedeklenmiş olan sürücülerin güç bileşenleriyle bir araya gelmesiyle san depolama hizmetleri, son derece dirençli hâle gelir. Böylece gelecekte yaşanması muhtemel her türlü siber saldırı veya sistem çökmesine karşı tam koruma kazanılmış olur.

San yatırımlarının önemli bir planlama gerektirdiği de bilinmelidir. Bir san depolama sisteminin ömrü ortalama 5 yıldır. Bu bakımdan ilk aşamada, firmanın ölçeğine göre inceleme yapılmalıdır. San depolama aslında küçük ölçekli şirketler için oldukça maliyetlidir. Yine de alternatif olarak kurumsal sunucu temin eden depolama çözümleri de piyasada mevcuttur. Ancak yenilikçi avantajlardan faydalanmak isteyenler san depolama çözümleri üzerine hizmet alabilir.

Referanslarımız

PSA Teknoloji, tüm hizmet kategorilerinde olduğu gibi san depolama hakkında da iş ortaklarına en kapsamlı hizmetleri ve çözümleri sunar. Bu bağlamda en güvenilir yazılım ve donanım elementlerini buluşturan ürün kategorileri dikkate alınmaktadır. Firmamız, tecrübesini alanında lider iş ortakları ile paylaşarak ilerleyip sektörün önde gelen isimlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. San depolama hizmetleri referanslarımızdan bir kısmı aşağıdaki gibidir:

 • Cisco
 • vmware
 • Microsoft
 • Superonline
 • IBM
 • Symantec

Çözümlerimiz hakkında bilgi almak ve san depolama hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.