Bilgi Güvenliği ve Danışmanlığı

Bilgi güvenliği, mevcut bilginin tehditlerden ya da tehlikelerden korunmasını ifade eden bir kavramdır. Doğru teknolojinin uygun yerlerde kullanılması, amaç doğrultusunda çalıştırılması ve bunun belli zaman dilimleri dahilinde kontrol edilmesi, bilgi güvenliği danışmanlığının hizmet kolları arasına girer. İstenmeyen kişilerin servislere, yazılımlara ya da arşivlere girişini engellemek adına gerekli donanım ve yazılım, danışmanlık hizmetiyle müşterilere sağlanır.

Bilgi Güvenliği ve Danışmanlığı İçin Neler Yapıyoruz?

İşletmelerin daha kaliteli bir şekilde işlerini yürütebilmesi, dosya arşivi yapabilmesi, gerekli izinleri verebilmesi ve bunu bir düzen halinde işleyebilmesi için bilgi güvenliği açıklığının olmaması gerekir. Firmanızdaki bu açıklığı kapatmak adına PSA Teknoloji ekibimizden hizmet talep edebilirsiniz. Danışmanlık hizmetimiz çerçevesinde sunulan çeşitli uygulamalar sayesinde şirketinizin geleceğini garanti altına alabilirsiniz.

Açıklık/ Zafiyet Yönetimi

Açıklık/ zafiyet yönetimi, bilgi güvenliği etrafında müşterilere sunulan en önemli hizmetlerden bir tanesidir. Bilgi sistemlerinde var olan ve kullanılan unsurların taranması, zafiyet yönetiminin alanına girer. Tarama sonrası güvenlik açıklarının belirlenmesi, tedbirlerin alınması ve gerekli iyileştirmenin yapılması daha sonra gerçekleşir.

Güvenlik Değerlendirmeleri

Tehditkar yazılımların ya da kişilerin sisteminize girmesini ve daha sonra verilerinizin çalınmasını istemiyorsanız, bilgi güvenliği hizmeti ile beraber alanında uzman kişilerce bir güvenlik değerlendirmesi almalısınız. PSA Teknoloji ekibimizin sunduğu danışmanlık hizmetimizin çözümlerinden bir diğeri de güvenlik değerlendirmesidir. Veri yönetiminde hangi bölümün zayıf olduğu ve hangi bölümde açıklık olduğu, bu değerlendirmeler sonucu ortaya çıkacaktır.

Eğitim ve Farkındalık

Bilgi güvenliği danışmanlığı kapsamında sunulan en önemli hizmetlerden biri de eğitim ve farkındalıktır. Kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmak, tehditleri uzaklaştırmak ve aldanmamak adına farkındalığın oluşması zaruridir. PSA Teknoloji ekibimizle BT ortamında bulunan verilerin, ağların, sistemlerin ve uygulamaların korunması yönünde hizmet alıp daha sonraki süreçler için bilinçlenebilirsiniz. Siber suçlarla mücadele etmek konusunda bir uzmana gerek kalmadan sizler de basit birkaç önlemle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

PSA Teknoloji Bilgi Güvenliği Teknolojileri

Veri hırsızlığı, ağ saldırıları, iç tehditler ve kimlik avı saldırıları gibi çeşitli siber suçlardan korunmak adına bilgi güvenliğini sağlamak, şirketler için hayati derecede önem taşır. Olası bir saldırıda gizli bilgiler deşifre olurken işletmelerin tüm dokümanları açığa çıkabilir. Bu durumun olmaması için PSA Teknoloji ekibimizden bilgi güvenliği danışmanlığı hizmeti talep edebilirsiniz.

Danışmanlık hizmetiyle beraber mevcut sisteminiz üzerinde güncellemeler alabilir, olası tehditlerin önüne geçmek adına güvenlik duvarları inşa edebilirsiniz. Ayrıca gelebilecek saldırı noktalarının tespiti ve analizi üzerinde de çalışma isteyerek sistem üzerindeki açıklıkları kapatabilirsiniz. PSA Teknoloji firmamızın imkanları doğrultusunda verilen bilgi güvenliği danışmanlık hizmeti; BT konusunda farkındalık oluşturabilmenize olanak tanıyacaktır.

Referanslarımız

Referans, bir markanın ne kadar güvenilir olduğunun ve ne kadar kaliteli hizmet verdiğinin göstergesidir. PSA Teknoloji ekibimizin kalitesini tasdikleyecek birçok referans yer almaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Fujıfılm
  • Elanco
  • Pfızer
  • Kone
  • Baker Hughes
  • Kamara

Bilgi güvenliği ve danışmanlığı konusunda siz de eksiksiz bir hizmet almak isterseniz, ekibimizle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Güvenliği Hizmetinin Önemi Nedir?

Bilgi güvenliği, bilginin yetki dışı erişimden korunmasını, değiştirilmesini ya da çalınmasını önlemek adına alınan tedbirleri ifade eden bir disiplin modelidir. Bu disiplinin genel amacı, bilgilerin gizliliğini sağlayıp bir bütünlük etrafında korumak ve sadece seçili kişiler etrafında erişime açmaktır.

Hem bireysel kullanıcılar hem de kurumlar açısından veri gizliliğini korumak oldukça mühimdir. Özellikle siber suçlar ve yetkisiz girişler, ciddi sonuçlar doğurabilen gelişmelerdir. Maddi kayıptan idari yaptırıma kadar pek çok olumsuzluk, bilgi güvenliğinin yetersiz olması durumunda ortaya çıkabilir.

Peki bilgi güvenliği hizmetinin önemi nedir?

  • Tüm Bilgiler Saklanır
  • Güvenlik Maliyeti Azalır
  • Firmaların Çalışma Kültürü Değişir ve Gelişir
  • Kurumsal İtibar Korunur

Tüm Bilgiler Saklanır

Kurumsal olan veya olmayan tüm işletmeler için veri gizliliği büyük önem taşır. Faturalar, çalışan bilgileri, ikametgah bilgileri, ağ bağlantıları ve daha pek çok spesifik bilgi, şirketlerin bilişsel dokümanlarında saklanır. Bilgi güvenliği hizmeti ile bu belgeler arşivlenir ve olası tehditlere karşı korunur.

Güvenlik Maliyeti Azalır

Şirketlerin güvenlik için ayırdıkları bütçelerde ciddi düşüşler yaşanır. Kaliteli bir güvenlik hizmeti, birçok alanda yapacağınız harcamayı azaltabilir. Aylık ve yıllık bütçe dağılımında, güvenliğe daha az alan açabilirsiniz. Bilgi güvenliği, şirketlerin geleceğinde nereye ne kadar bütçe ayrılacağını belirleyen bir kıstas haline gelmiştir.

Firmaların Çalışma Kültürü Değişir ve Gelişir

Bilgi güvenliğinde temel amaç, her zaman tüm bilgisel varlıkları muhafaza etmektir. Dış tehditlere karşı önlem almak ve organizasyonu sürekli güncellemek, güvenlik hizmeti danışmanlığında müşterilere sağlanan bir hizmettir. Bu durum şirketin çalışma motivasyonunu da olumlu yönde etkiler.

Hiçbir şekilde güvenlik zafiyeti vermeyen bir işletmenin çalışma temposu her zaman en yukarıdadır. Çalışanlar, bilgilerinin güvende olduğunun farkında olarak sadece işe odaklanırlar. Bu durum uzun veya kısa vadede şirketin üretkenliğini arttırırken daha farklı konulara geniş perspektifte bakmalarına imkân tanır.

Kurumsal İtibar Korunur

Bilgi güvenliği sadece maddi olarak değil, manevi olarak da işletmelere avantajlar sağlar. İşletmenin sektördeki itibarını belirleyen önemli kıssalardan bir tanesi de ne kadar bilişsel güvenliğe sahip olduğudur. Bilgi güvenliği danışmanlığı hizmeti alan, gerekli yerlerde güncelleme yaparak mevcut zafiyeti kapatmaya özen gösteren işletmelerin sektördeki itibarları her zaman korunur. Aynı zamanda bu durum, sık denetim ihtiyacını da azaltır. Düzgün bir güvenlik modeliyle hizmet veren işletmeler, sürekli bilgi güvenliği denetimine maruz kalmaktan kurtulurlar.