Yedekleme Ve Çoğaltma Çözümleri

Veri yedekleme ve çoğaltma çözümleri, bilgisayar sistemlerinde bulunan önemli bilgilerin gerek kaydedilerek gerekse kopyalanarak korunmasını sağlayan önlemlerdir. Olası risk durumlarında veri kaybını önleyerek güvenliğin sağlanmasını amaçlar. Harici diskler, otomatik yedekleme yazılımları, ağ depolama sistemleri ve bulut tabanlı hizmetler gibi çeşitli yöntemler kullanılarak bu çözümler sağlanabilir. Veri sistemlerinin yedekli olması durumu, sürekli erişilebilirlik sağlama açısından oldukça önemlidir.

Öngörülemeyen bazı olaylar neticesinde veri kaybı yaşanabilir. Dosya bütünlüğünü düzenli olarak sağlamak, böyle anlar yaşandığında zor durumda kalmamak için oldukça önemlidir. Yedekleme çözümü hizmetleriyle işletmeler sahip oldukları tüm dosyaları, uygulamaları ve ayarları olağanüstü durumlara karşı korur. Bunun yanı sıra sistem sayesinde firma ve kurumlar, dosyaların eski sürümlerindeki donanım hatalarını görebilir, aynı yanlışları tekrarlamaktan kaçınabilirler.

Yedekleme ve Çoğaltma Nedir?

Yedekleme, beklenmedik durumlarda olası kayıpları engellemek için verileri başka bir alana kopyalama işlemidir. Ayrıca felaket kurtarma uygulamalarının en büyük tamamlayıcısıdır. Önemli bilgilerin kaybolmasını engellemek amacıyla kullanılan uygulama, pek çok kuruluş için kritiktir. Çoğaltma ise mevcut verilerin kopyalanarak bir başka alanda depolanması anlamına gelir. Bu işlemde kaynakla senkronize kalmak için çoğaltmaya devam edilir. İhtiyaca göre tüm veritabanı veya kısmi veri çoğaltılması yapılabilir.

Önemli dosyaları kopyalayarak depolama aygıtlarında saklamak, yedekleme ve kurtarma çözümleri arasında izlenecek en kolay yöntemdir. Ancak felaket, kaza, hırsızlık gibi risklere karşı tek başına yeterli çözüm sağlaması oldukça zordur. Bu sebeple verilerin ve dosyaların kopyasının başka bir ünitede daha saklanması gerekir. Bu işlemde çeşitli yazılımlar tercih edilerek bilgiler çoğaltılabilir hale getirilir.

İşletmelerin büyümesiyle birlikte doğru oranda artan verileri güvence altına almak, olumsuz bir durumla karşılaşıldığında; zaman, para ve itibar kaybını önler. Aynı zamanda iş yükünün birikmesini engelleyerek daha verimli bir performans sağlamaya da yardımcı olur.

PSA Teknoloji Yedekleme Ve Çoğaltma Hizmetleri

Bu alanda uzun süredir profesyonel şekilde hizmet veren PSA Teknoloji olarak sizlere yedekleme ve çoğaltma çözümleri sunmaktayız. Bu kapsamda müşterilerimizin tüm bilgilerini güvenle depolayarak iş sürekliliğinin sekteye uğramasını engelliyoruz. Ayrıca sunduğumuz bu hizmetle birlikte verileriniz hızlı bir şekilde seçilerek geri yüklenebilir hale geliyor.

PSA Teknoloji olarak verileri çoğaltma ve korumada en etkili yöntemler arasında bulunan Microsoft’un bulut yedekleme çözümleri sistemini kullanıyoruz. Bu çözümde, dosyaları internet üzerinden başka bir sunucuya kopyalayarak yedekleme işlemi gerçekleştiriyoruz. Özellikle küçük işletme için bulut yedekleme çözümleri, veri çoğaltma ve koruma süreçlerini oldukça kolaylaştırıyor.

Geleneksel çözümlerden farklı olarak verilere internet bağlantısı olan her yerden erişim sağlayan bulut sistemleri, iş sahiplerine ve çalışanlara ofis dışında da erişim imkanı sunar. Gelişmiş güvenlik önlemleri uygulayan sistemde, olası tehditlere karşı da koruma önlemleri alınır. İki faktörlü kimlik doğrulama, güvenlik güncellemeleri, erişim kontrolleri, şifrelenen veriler gibi önlemler sayesinde güvenlik duvarı korunur. Böylece bulut yedekleme çözümleri kapsamında, iş akışının kesintisiz bir şekilde devam etmesi mümkün hale gelir.

Yedekleme Ve Çoğaltmanın Faydaları

Yedekleme ve çoğaltma hizmetlerinin en önemli avantajlarından biri, maliyeti azaltmasıdır. Bu yöntem sayesinde pahalı yazılımlara ve donanımlara gerek kalmaz. İşletmeler büyüdükçe artan depolama ihtiyaçlarına yönelik ölçekler, ek bir yazılıma gerek kalmadan artırılabilir. Aynı şekilde bazı dönemlerde depolama ihtiyacı azalabilir, bu durumda işletme dilerse ölçeği küçültebilir. Yedekleme işleminde veriler sürekli çoğaltıldığından kesinti sırasında dahi pek çok kullanıcı tarafından erişilebilmesi mümkündür.

Veri yedekleme ve çoğaltmanın başlıca önemli faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Veri kaybı yaşanmasını önler. Sistem arızaları, siber saldırılar gibi risklere karşı tüm bilgileri korur. İş sürekliliğini tehdit edecek zararların önlenmesine yardımcı olur.
 2. Sürekli erişilebilirlik sağlar. Bulut tabanlı hizmetlerle saklanan verilere internet erişimi olan her cihazdan ulaşılabilir.
 3. Güvenlik sağlar. Çeşitli yerlerde depolanan verilerin hiçbir zaman tamamen kaybolmayacağının garantisini verir.
 4. Sistem yedeklenir. Tüm işletim sistemi, uygulamalar çoğaltıldığında sistem çökse dahi hızlı bir şekilde kurtarılır.

 

Sunucu yedekleme çözümleri, bilgisayar sistemlerinde bulunan bilgileri ve dosyaları saklar. Bu sayede ağ sunucularında yer alan dosyaların kaybolması önlenir ve olası risk taşıyan durumlara karşı hazırlıklı olunur. İşletmelere sağlanan yedekleme ve çoğaltma çözümleriyle  tüm bu olumsuz durumlara karşı önlem alınabilir. Sizler de PSA Teknoloji ekibimizle iletişime geçerek işinizi sekteye uğratabilecek durumlara karşı önlem alabilirsiniz.

Referanslarımız

PSA Teknoloji olarak çalıştığımız firmaları, iş ortaklarımız olarak görüyor ve bu kapsamda pek çok sektöre, çözümlerimizle katkı sağlıyoruz. Birlikte önemli işlere imza attığımız referanslarımızdan bazılarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

 • Acıbadem Üniversitesi
 • Adonis
 • Akbank AG
 • Apple
 • Argela
 • Baker Hughes
 • Demirören
 • FujiFilm
 • Gsk ( GlaxoSmithKline )
 • Haleon
 • Hitachi Energy
 • Kamara
 • Kone
 • Lcm Rota Denizcilik
 • OBRO
 • Omsan Logistics
 • Omya
 • P & G
 • Pfizer PFE İlaçları A.Ş.

Etkili, yaratıcı, güvenli çözümler sunan PSA Teknoloji, veri yedekleme ve çoğaltma konusunda işletmenizin verilerini güvenli ve erişilebilir tutuyor. Bu ayrıcalıktan yararlanmak için ekibimizle her zaman iletişime geçebilir, ihtiyacınıza uygun olarak geliştirilen çözümlerimizden yararlanabilirsiniz.