İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarma

İş sürekliliği; kurumların sistemlerini, yaşanabilecek kesinti durumunda önceden planlanan belirli bir standartta devam ettirebilmesidir. Elektrik kesintisi, deprem, yangın, sel gibi pek çok doğa olayı, sistemlerde aksaklığa neden olabilir. Bu gibi durumlarda iş sürekliliği ve felaket kurtarma çözümleri, her türlü kurum ve kuruluşta işlerin devamlılığını sağladığı gibi olası zararları en aza indirip itibar kaybının önüne geçer.

Yaşanacak çeşitli felaket senaryoları durumunda işlerinizin aksamasının önüne geçen kurtarma çözümleri, işletmenize duyulan güveni arttırdığı gibi daha iyi bir imaj kazanmanıza destek olur. 

İş Sürekliliği Nedir?

Büyük ya da küçük işletmelerden çeşitli kurumlara kadar her alanda, ortaya çıkabilecek bir kriz durumunda işlerin aksamadan sürmesi, “iş sürekliliği nedir?” sorusunun cevabıdır. Deprem, sel gibi doğa olayları ve ekonomik kriz gibi durumlara hazırlıklı olmak iş sürekliliğini sağlar. Ayrıca bu uygulama sadece işletme değil, hizmetten faydalanan kişi ya da diğer kurumlar için de önem arz eder.

İş sürekliliği yönetimi yaklaşımının dayandığı temeller, resmi ya da özel kurumlarda hizmet kesintisine neden olabilecek riskleri belirleyip bunlara karşı önlem almak için analiz yapmaktır. Bu çözümün temel amacı, yaşanacak her türlü kriz durumuna karşı işlerin devamlılığını sağlamak ve müşterilerin zarara uğramasını önlemektir. Bu sebeple organizasyon ya da kurumun önceden kurgulanmış bir iş sürekliliği planı olması gerekir.

İş Sürekliliği Teknolojileri

İş yerleri, kurum ya da kuruluşların bilişim sistemlerine yapılan bir siber saldırı, sürekliliğini tehlikeye atan risk grupları içinde yer alır. İş sürekliliği yönetimi ile firmanızın yaşayacağı her türlü riske karşı kriz planı oluşturabilirsiniz.

İşletmelerin sürekliliği sağlamak için siber saldırı gibi durumlara karşı da bir kriz planı oluşturmaları gerekir. Risk paylaşımı modeli sunan PSA Teknoloji, kurumlara siber saldırı gibi durumları da içine alan hizmetler verir. Müşterilerine BT altyapısında danışmanlık veren ekibimiz sayesinde işlerinizin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Hem kablosuz hem de kablolu ağ bağlantıları için de ağ felaket kurtarma planı olmalıdır. Böylece şirketler, sahip olduğu yazılım yedekleme özelliği sayesinde önemli bilgileri depolar ve yok olmasının önüne geçer.

PSA Teknoloji İş Sürekliliği Çözümleri

Bilişim sektörünün öncü firmalarından PSA Teknoloji ekibimiz, profesyonel bir şekilde iş sürekliliği çözümleri sunmaktadır. Müşterilerimiz için global çapta son teknoloji çözümlerle hizmet verdiğimiz gibi işletmenizin felaket kurtarma merkezi olması adına da planlarınızı hayata geçiriyoruz.

Tamamıyla müşteri odaklı çalışan ekibimiz, hangi sektörde çalışıyorsanız, ona uygun iş sürekliliği planı örneği çıkarır ve şirket sorunlara karşı yenilikçi yaklaşımlar sunar. BT servisi sağlamasının yanında yardım masası ve uygulama desteği sunan firmamız, Microsoft tabanlı çözümler de üretir.

 

Ürettiğimiz tüm çözümleri profesyonel bir takım ve koordinatör eşliğinde sürdürüyoruz. İş sürekliliği koordinatörü görevleri arasında yer alan; kriz yönetimi için kurulan takıma danışmanlık yapmak ve hazırlanan kriz planına ilişkin her türlü bilginin aktarılmasını sağlamak da çözümlerimiz arasındadır.

Felaket Kurtarma Nedir?

Felaket kurtarma planı, çoğu kişi tarafından iş sürekliliği için hazırlanan kriz planıyla karıştırılır. Oluşan bir kriz durumu sonrası işlerin duraksamasını önleyip çalışmanın devam etmesini amaçlayan felaket kurtarma, aslında iş sürekliliğinin son parçasıdır. Bu iki terim, planların hazırlanma ve uygulanma aşamalarına göre birbirlerinden farklılık gösterir.

İşletmenizin her türlü bilgilerinin bulunduğu bilişim sistemine saldırı olması gibi durumlara karşı kimlik korumalı antivirüs programı kullanmak, iş yeriniz için alacağınız bir felaket kurtarma planına örnektir. Firmamız, bu alanda da profesyonel hizmetler sunmaktadır.

PSA Teknoloji Felaket Kurtarma Hizmeti

Güvene dayalı, beklenti ve ihtiyaçlara uygun çözümler sunan PSA Teknoloji ekibimiz, global standartlar çerçevesinde çalışmaktadır. Çeşitli kurumlarda risk ve süreç yönetimi gibi konularda çözüm üreten şirketimiz sayesinde iş sürekliliği yönetim sistemi oluşturabilirsiniz. 

PSA Teknoloji olarak müşterilerimize özel iş sürekliliği stratejisi planlayıp şirket ve firmalar için global çözümler üretiyoruz. Müşterilerin taleplerine göre yangın, sel, taşkın önleme, izleme konusunda sistem odası kurulumu yapmak da görevlerimiz arasındadır.

İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarma Çözümlerinin Avantajları

Kişisel, kurumsal ya da organizasyon faaliyetlerinin aksamasını engelleyen iş sürekliliği ve felaket kurtarma çözümleri avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Oluşabilecek kriz ya da felaketleri engelleme
  • İş yerinizde çıkabilecek kriz sonucu oluşan felaketlere hızlı ve etkili bir şekilde cevap verebilme
  • İşletmenin nakit akışının ve varlıklarının koruma altına alınmasını sağlama
  • Kriz sonucu oluşabilecek aksamayı en aza indirip kurumun güven ve prestijinin korunması

 

Bu sayede yaşanabilecek her türlü hasarı en az zararla atlatıp işinizin devamlılığını sağlayabilir ve mali zararı önleyebilirsiniz. Profesyonel bir hizmet için ekibimizle her zaman iletişime geçmeniz mümkündür.

Referanslarımız

PSA Teknoloji olarak kriz planı oluşturma noktasında önemli çalışmalar sunuyoruz. İş ortaklarının ihtiyaçlarına uygun çözümler üreten şirketimizin referansları aşağıdaki gibidir:

  • FUJIFILM
  • Acıbadem Üniversitesi
  • Argela
  • Adonis

 

Sizler de iş sürekliliği için etkili çözümler sunan ekibimizle iletişime geçebilir, profesyonel hizmetler alabilirsiniz. Web sitemiz üzerinden sağladığımız diğer çözümler hakkında bilgi edinebilir veya bizlere ulaşabilirsiniz.